Názov projektu: Výskumné centrum pre analýzu a ochranu dát - II. etapa – dopytovo orientovaný projekt
KÓD ITMS : NFP313021W479.
Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku
Podporu centier excelentnosti nadnárodného významu – II. Etapa: OPVaI-VA/DP/2018/2.2.1-01
Prijímateľ: Asseco Central Europe, a. s.
Partneri:
- Centrum vedecko-technických informácií SR
- NanoDesign, s.r.o.
- Slovenská technická univerzita v Bratislave
Miesta realizácie projektu VÚC : Bratislavský kraj
Výška schváleného NFP: 6 279 406,03 €
Cieľ projektu: Rozvoj Centra pre analýzu a ochranu dát a posilnenie jeho pozície na medzinárodnej úrovni, a zároveň realizácia excelentného výskumu a vývoja v oblasti inteligentných IKT prostriedkov “SmartLife” s ohľadom na možnosti poskytovania služieb obyvateľom s cieľom uplatnenia v celosvetovom meradle.
Súčasti projektu:
- priemyselný výskum unifikovaného dátového modelu a rozhrania SmartLife IoT platformy a experimentálny vývoj zameraný na problematiku dátového modelu a rozhrania SmartLife IoT platformy (žiadateľ Asseco Central Europe, a. s.)
- priemyselný výskum v oblasti špecifických vlastností a súvislostí získavaných dát z heterogénnych zdrojov IoT a experimentálny vývoj zameraný na verifikáciu modelov prevádzky SmartLife platformy vo vzťahu k životným situáciám bežného človeka (partner 2 DWC Slovakia a.s.)
- priemyselný výskum v oblasti senzorických bodov a systémov na báze IoT a experimentálny vývoj v oblasti senzorických prvkov a verifikácia ich funkčnosti (partner 3 NanoDesign, s.r.o.)
- nezávislý výskum a vývoj v oblasti progresívnych senzorických IoT systémov (partner 4 Slovenská technická univerzita v Bratislave)
- nezávislý výskum a vývoja v oblasti prijímania, spracovania a uchovávania veľkého množstva dát so zabezpečením princípov analýzy a ochrany dát a ochrany súkromia (partner 1 Centrum vedecko-technických informácií SR)
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.
Viac informácií o projekte nájdete aj na www.itms2014.sk: Výskumné centrum pre analýzu a ochranu dát - II. etapa.
Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk a www.opvai.sk.
Publikácie
Smart Life a Smart City: vyvíjame novinky, ktoré uľahčia život
Pavel Tuček, Patrik Břečka – Asseco Centra Europe, a.s.
Ako budú vyzerať slovenské mestá budúcnosti? Možno napríklad aj tak, že služby budú inteligentné a automaticky optimalizované na základe reálneho stavu v uliciach. A ako? Vďaka jedinečným senzorickým sieťam s unikátnymi vlastnosťami, ktoré sa neustále zlepšujú a vyvíjajú.
V rámci širokého portfólia Asseco služieb, sa táto medzinárodná firma rohodla opäť prehíbyť svoje jedinečné know-how v rámci projektu Smart Life. V spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou Exe, divízia Public SK realizuje biznis projekt zameraný na oblasť Smart City v Michalovciach. Zároveň rozvíja svoje výskumné aktivity v rámci R&D a skúma možnosti videotechnológií a neurónových sietí v meste Svätý Jur spoločne s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Biznis projekt Smart City v Michalovciach
Výtlk či nevyhovujúci stav verejného priestranstva? Vieme o ňom alebo už je opravený, lavička na zastávke opravená, zeleň čerstvo pokosená a smetné nádoby sú už vysypané. Mestá budúcnosti vôbec nemusia byť rozprávkou či sci-fi, ak ide o služby verejnosti. Asseco v Michalovciach dodáva systém, do ktorého sa integrujú vybrané domény. Služby občanovi vníma z úplne novej perspektíve.
Optimalizovaná správa a údržba
Zmena sa začína tam, kde pozornosť väčšiny ľudí sa končí – pri odpade. Jeho zvoz je obrovská príležitosť ako získať dáta z celého mesta, a to prostredníctvom jeho monitoringu. Okrem toho, že vďaka zaznamenávaniu údajov o vysýpaní smetných nádob a automatickému vybavovaniu reklamácií sa zlepší služba ako taká, šetrí sa čas či ľudské kapacity samosprávy. Bonusom je samozrejme personalizácia informácií pre klienta – občana, ktoré sú digitalizované a je možné si ich pozrieť priamo vo svojom mobilnom telefóne, a to v reálnom čase.
Dáta zbierané mobilnými kamerami umiestnenými na autách pre zvoz odpadu sa spracovávajú s využitím neurónových sietí a ďalej interpretujú ako rôzne užitočné informácie, nakoľko zvoz pokrýva celé mesto. Systém spúšťa analytiku dát v zmysle kontroly stavu ciest, poriadku na verejných priestranstvách či zastávok verejnej dopravy. Ak je zeleň prerastená alebo na ceste je neopravený výtlk, mobilné kamery vytvoria obrazovú dokumentáciu a pošlú notifikáciu kompetentnému odboru. Takáto funkcionalita umožní mať automatizovane a na diaľku prehľad a kontrolu nad infraštruktúrou či verejnými priestranstvami. Pre mestá to môže znamenať ďalšiu úsporu v rozpočte vyčlenenému na zabezpečenie poriadku, evidencie a kontroly správy infraštruktúry či mestského mobiliára. Včasná a kvalitná údržba mesta zvyšuje kvalitu života jeho občanom.
R&D projekt Smart Life
Umelá inteligencia pre rozpoznávane obrazu
Výskumný tím spoločnosti Asseco vo Svätom Jure, pilotnom meste, skúma nové možnosti využitia video technológie prostredníctvom umelej inteligencie zameranej na rozpoznávanie obrazu. Ich cieľom je naučiť neurónové siete niečo nové. Skúmať možnosti vytvárania nových informácií iba z obrazových dát alebo obrazových dát v spojení s dátami z iných detekčných technológií. Napr. zameriavať sa na využitie video technológie pre zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov v cestnej premávke. Práca s video dátami zahŕňa aj skúmanie hraníc dátovej bezpečnosti či hľadanie kompromisov medzi maximalizáciou ich využitia a ochranou dát.
Unikátne organické tenké vrstvy
Vo výskumnom projekte Smart Life je zapojený tím vedcov z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá je zároveň partnerom projektu.
Vyvíjajú tu unikátne senzorické vrstvy na báze anorganickej elektroniky s využitím flexibilných organických štruktúr. Nové tenké vrstvy disponujú jedinečnými elektronickými a mechanickými funkčnými vlastnosťami na molekulárnej úrovni a využívajú sa pri návrhu novej generácie enviromentálnych staníc pre monitorovanie ovzdušia a meteo parametrov. Vývoj cieli na zvýšenie cenovej dostupnosti týchto enviromentálnych zariadení.
Vyvíjané zariadenia sú vo väčších počtoch umiestňované do mestského prostredia. Plošné rozmiestňovanie zariadení pre monitorovanie ovzdušia sú realizované na území mesta Bratislavy a Svätého Jura. Zbierané a vyhodnocované dáta vytvárajú obrovský potenciál pre naše mestá. Získané výstupy môžu významne prispieť k zmene spôsobu projektovania novej výstavby, a to aj v kontexte klimatických zmien.
Mikroklíma bude mapovaná na rôznych miestach a ako je vnímaná obyvateľmi, ako ovplyvňuje kvalitu života a napr. aj trh s nehnuteľnosťami. Mestá budú vedieť, kde v meste je najteplejšie a aké faktory túto teplotu ovplyvňujú. Stačí len inteligentne monitorovať vybrané ukazovatele.
Vývojom nových a lacnejších senzorov sa zvyšuje ich rozšírenie. Plošné pokrytie väčších území a spracovanie zbieraných dát týmito senzormi prinesie dôležité poznatky v tak aktuálnej téme ako sú vplyvy na mikroklíma v urbanizovaných územiach.
Táto publikácia vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Výskumné centrum pre analýzu a ochranu dát - II. etapa, kód projektu 313021W479, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.