Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Asseco kupuje špecialistu na platobné terminály

Firma modernizovala automaty na lístky bratislavskej MHD. Bratislavčania môžu v časti automatov na predaj lístkov na MHD platiť už dva roky aj platobnou kartou a bezkontaktne. Zariadení, do ktorých nemusia vhadzovať mince, je zatiaľ iba menšia časť. Na riešení pre dopravný podnik sa podieľala technologická firma Sonet Slovakia, ktorá je najnovším prírastkom v nadnárodnej IT skupine Asseco.

Sonet Slovakia je dcérskou firmou rovnomennej českej firmy, ktorá sídli v Brne a vývojom technológií platobných systémov sa zaoberá od roku 1991.Medzi jej klientov podľa referencií na webovej stránke patria Poštová banka, Všeobecná úverová banka či česko-slovenský McDonald´s.

Asseco podľa vyhlásenia pre varšavskú burzu, na ktorej sa obchoduje s jej akciami, kúpilo Sonet a jeho slovenskú pobočku za štyri milióny eur.

Pôvodným majiteľom ostal aj hotovostný prebytok 1,4 milióna eur a pri splnení nastavených finančných cieľov si môžu polepšiť ešte o ďalších 350-tisíc eur. Konsolidované tržby Sonetu v minulom roku predstavovali 7,7 milióna eur a zisk EBITDA presiahol 1,1 milióna eur.

Asseco, ktoré vlastnia poľskí a slovenskí investori, kúpilo Sonet prostredníctvom svojej odnože Asseco South Eastern Europe. V rámci štruktúry Asseca ho zaradili do platformy Payten, ktorá sa zameriava na technologický vývoj platobných systémov, pôsobí v 19 krajinách a zamestnáva 2 300 ľudí. Kúpou Sonetu vstupuje Payten na český a slovenský trh. Akvizície sú jeho tradičným nástrojom na expanziu, v auguste kúpil firmu Bassilichi, pôsobiacu v Srbsku a Bosne. Marcovým prevzatím spoločnosti Necomplus sa rozšíril do Španielska, Portugalska a do krajín Latinskej Ameriky. Na Slovensku je Asseco jednou z najväčších IT firiem. Jeho tunajšia pobočka, Asseco Central Europe, dosiahla vlani tržby 284 miliónov eur a zisk po zdanení 31 miliónov eur. Patrí k najvýznamnejším poskytovateľom podnikového softvéru a ítečkových služieb pre korporácie, stredné a malé firmy, ako aj pre verejný sektor.

index.sme.sk, 6. 9. 2019, Jozef Andacký

https://index.sme.sk/c/22206179/polsko-slovensky-it-gigant-asseco-rastie-kupuje-specialistu-na-platobne-terminaly.html

 

 


Vytlačiť