Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Cestovné lístky nahradí aplikácia. Bude sa s ňou dať ísť do vlaku, autobusu aj mestskej hromadnej dopravy

Štát z Plánu obnovy a odolnosti pripravuje systém jednotného cestovného lístka. Táto inovácia umožní cestujúcim kúpiť si jeden lístok a v rámci jednej cesty využiť rôzne druhy verejnej dopravy. Cestujúci budú môcť presadať napríklad z vlaku do autobusu a následne mestskej hromadnej dopravy (MHD) a stačiť im na to bude jeden cestovný lístok. Cesta sa môže napríklad začať v MHD v Žiline, pokračovať vlakom do Bratislavy a následne bratislavskou MHD do Devína na hrad. Na všetky tieto jazdy vám postačí jeden cestovný lístok.

Tento systém by mal uľahčiť cestovanie hromadnou dopravou a miestnych občanov či turistov odbremení od povinnosti kupovať si viacero cestovných dokladov, kým sa dostanú do zvoleného cieľa. Verejná doprava na Slovensku by sa tak mohla stať pre ľudí atraktívnejšou.

Systém jednotného cestovného lístka je inovácia, ktorú štát pripravuje z plánu obnovy. EÚ tieto iniciatívy podporuje aj preto, že využívanie hromadných dopravných prostriedkov znamená ekologickejšiu prepravu. Preto dáva zmysel robiť kroky k tomu, aby sa tento spôsob dopravy využíval čo najjednoduchšie. Všetko to musí začať fungovať od leta budúceho roka. Softvérové riešenie dodáva spoločnosť Asseco Central Europe.

Generálny riaditeľ spoločnosti Asseco CE Jozef Klein priblížil, že firma dodá systém aj s päťročnou prevádzkou a podporou za vyše 23,6 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Predpokladaná hodnoty zákazky vo verejnej súťaži pritom bola vyše 27,5 milióna eur bez DPH.

„Cestujúci budú môcť od 1. júla 2026 využívať jeden lístok pre všetky druhy verejnej osobnej dopravy vrátane železníc, mestskej hromadnej dopravy a prímestských autobusov. Postupne sa do systému môžu zapojiť aj súkromní dopravcovia. Zároveň zjednoduší tarifné schémy a odstráni potrebu riešiť rôzne typy lístkov. Vďaka možnosti on-line nákupu lístkov sa skráti čas potrebný na vybavenie cestovného, čím sa zrýchli proces nástupu do vozidiel,“ približuje dodávateľ softvérového riešenia.

Spoločnosť vyvíja aplikáciu, v ktorej si budete môcť lístok zakúpiť a pri následnej kontrole sa ním preukázať. Firma chystá riešenie aj pre ľudí, ktorí nepoužívajú smartfón.

Súkromné firmy zatiaľ s otáznikom

Štát sa v súčasnosti sústreďuje na to, aby do programu zapojil absolútnu väčšinu zo zhruba štyridsiatky verejných dopravcov. Systém bude ale pripravený na to, aby sa doň zapojili aj súkromní poskytovatelia dopravných služieb. Technické aspekty systému teda nebudú brániť tomu, aby sa súčasťou systému stali napríklad zdieľané bicykle a kolobežky.

Ministerstvo dopravy zatiaľ ale nepotvrdilo, či súčasťou služby budú aj súkromní prepravcovia. „Národný integrovaný cestovný lístok (NICL) je vyššia úroveň tarifných nastavení, ako majú dnes súkromní dopravcovia, ktorí zabezpečujú dopravné služby vo verejnom záujme pre vybrané samosprávy. Zákon o verejnej osobnej doprave definuje rozsah kompetencií pre objednávateľov týchto výkonov na regionálnej a miestnej úrovni. Rovnako v tomto prostredí je aplikovaná doteraz len tarifa v ich kompetenciách,“ upozorňuje rezort.

„Partnermi projektu budú preto prioritne objednávatelia dopravných služieb, ktorí si toto vlastné regulované prostredie zosúladia a doplnia o prvky spojené s projektom NICL,“ upozorňuje ministerstvo dopravy.

Vlastne tým rezort naznačuje, že pri zapojení súkromných prepravcov by mohol byť problém s tým, aby si títo podnikatelia určili svoje ceny. „Podľa spomenutého zákona dopravcovi, ktorý poskytuje dopravné služby na základe zmluvy o dopravných službách, určuje tarifu objednávateľ,“ dodáva komunikačné oddelenie rezortu.

Znamená to, že štátu ide predovšetkým o mestskú hromadnú a prímestskú autobusovú dopravu a železnice. Mimo hry zostanú zatiaľ napríklad riečne dopravné prostriedky a prípadné letecké spojenie napríklad medzi Bratislavou a Košicami. Mimo hry nateraz zostávajú aj zdieľané kolobežky, prípadne služby podobné taxislužbám.

Ministerstvo ale nevylučuje, že napokon sa dohodne aj so súkromnými firmami. „V budúcnosti by samotné nastavenie tohto projektu mohlo byť základom aj pre ďalšie rozšírené služby v mobilite, napríklad aj zapojením iných zdieľaných služieb pre čo najefektívnejšie kombinácie dopravy,“ hovorí rezort. V úvodnej fáze sa teda ministerstvo o zapojenie súkromných firiem prioritne nepokúša.

Ceny nie sú určené

Zatiaľ nie je jasné ani to, koľko bude jednotný lístok stáť. Výsledná cena bude závisieť od väčšieho množstva faktorov. „Finálna verzia tarify je závislá od výsledkov rokovaní so zapojenými objednávateľmi dopravných služieb, keďže túto oblasť treba rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na systém fungovania Národného integrovaného cestovného lístka a konkrétne ceny cestovného v jednotlivých druhoch dopravy a jednotlivých územiach v kompetenciách príslušných objednávateľov,“ dodáva rezort.

Tieto ceny nie sú určené a v jednotlivých regiónoch sa budú líšiť. „Keďže zákon umožňuje objednávateľom ich tarifu manažovať podľa svojich rozpočtových možností a priorít, veríme, že spoločne nájdeme pre cestujúcich v každom regióne to najlepšie nastavenie a motiváciu pre využívanie jednotného cestovného lístka,“ uzatvára rezort dopravy.

Ján Beracka

Pravda, 27.02.2025
ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/742529-cestovne-listky-nahradi-aplikacia-bude-sa-s-nou-dat-ist-do-vlaku-autobusu-aj-mestskej-hromadnej-dopravy/


Vytlačiť