Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Elektronická PN-ka od Asseco vyhrala v ČR IT Projekt roka 2020

Asseco zaznamenalo v Českej republike významný úspech, keď elektronická PN pre českú sociálnu poisťovňu (Česká správa sociálního zabezpečení) získala prestížne ocenenie IT Projekt roka 2020. Pandémia COVID-19 len potvrdila rozhodujúcu dôležitosť tohto riešenia, pomohla nielen miliónom pacientov, ale ochránila aj lekárov a zjednodušila situáciu zamestnávateľom.

Víťazom českej súťaže IT Projekt roka 2020 sa stala elektronická PN-ka. Úspešné riešenie, ktoré v susednej Českej republike implementovalo Asseco spolu s konzorciom firiem začiatkom roka 2020, poskytuje plnú digitalizáciu procesov súvisiacich s dočasnou pracovnou neschopnosťou zamestnancov. Zavedenie elektronickej PN-ky (v ČR sa nazýva eNeschopenka) nielen odbúralo administratívnu náročnosť vystavovania a zrýchlilo celý proces vyplácania dávok nemocenského poistenia, ale zabezpečuje tiež softvérovú podporu lekárom a poskytuje on-line informácie zamestnávateľom o dočasnej práceneschopnosti ich zamestnancov. Navyše, systém funguje nezávisle od poistenca, medzi lekárom, okresnou správou sociálnej poisťovne a zamestnávateľom. Už nie je potrebné, aby pacient fyzicky niekam nosil dokumentáciu.

Úspech elektronickej PN-ky dosvedčujú aj štatistiky. Od jej nasadenia v januári 2020 bolo v Českej republike dodnes vystavených viac ako 2,4 milióna elektronických PN, čo zodpovedá takmer 9 miliónom elektronických podaní, ktoré lekári odoslali do systému. Zamestnávatelia dostali takmer 6,5 milióna notifikačných správ. Elektronickú PN-ku v Českej republike využíva viac ako 22 tisíc poskytovateľov zdravotných služieb a 285 tisíc zamestnávateľov.

„Obrovským a nečakaným „záťažovým testom“ prešla eNeschopenka na jar a na jeseň, s počiatkom a počas druhej vlny pandémie COVID-19. S cieľom chrániť zdravie občanov aj lekárov umožnila ČSSZ využiť eNeschopenku pre vystavenie karantén. Už v marci boli denne bežne vystavené desiatky tisíc eNeschopenek (vrátane karanténnych). Lekári nemuseli vypĺňať predchádzajúce prepisovacie lístky a najmä – ľudia nemuseli chodiť do ordinácií. Funkčnosť a spoľahlivosť riešenia tak doslova zachránila inak takmer neriešiteľnú situáciu všetkým – lekárom, zamestnancom i zamestnávateľom,“ dodal Kryštof Zrcek, riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ČSSZ, ktorá v ČR zastupuje úlohu slovenskej Sociálnej poisťovne.

„Elektronická PN-ka je projekt s celospoločenským dosahom, ktorý zvyšuje komfort lekárov, zamestnancov i zamestnávateľov. Od jej zavedenia aj naďalej intenzívne pokračujeme na skvalitňovaní ďalších služieb riešenia,“ uviedol Jozef Klein, CEO spoločnosti Asseco Central Europe.

nextech.sk, 4. 5. 2021

https://www.nextech.sk/a/Elektronicka-PN-ka-od-Asseco-vyhrala-v-CR-IT-Projekt-roka-2020


Vytlačiť