Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Hospodárske noviny, str.17 / Bratislavská burza čaká na živú vodu

Debutanti na trh nechodia aj pre nezáujem investorov.

Bratislava – Takmer mŕtvemu akciovému trhu na Slovensku chýbajú k životu dva základné predpoklady: dostatok atraktívnych spoločností a záujem investorov. Burza cenných papierov Bratislava (BCPB) má pritom porovnateľné podmienky na obchodovanie ako okolité krajiny. Zhodli sa na tom účastníci konferencie o možnostiach oživenia slovenského kapitálového trhu.
Prvotné ponuky Obchodovanie s akciami je na bratislavskej burze zanedbateľné, keďže tvorí iba 0,1 percenta z celkového objemu transkakcií. Hodnota kótovaných spoločností je 3,6 miliardy eur. Na porovnanie v Prahe je to 50 miliárd a vo Varšave 174 miliárd eur.
Riaditeľka burzy Mária Hurajová ako kľúčové pre slovenský akciový trh vidí príchod nových spoločností. „S nimi by rástla aj trhová kapitalizácia, aj objem obchodov,“ povedala. Nové firmy však burzu obchádzajú. „Prvotnú ponuku sme ešte nezažili,“ potvrdila Hurajová.
Aj napríklad IT spoločnosť Asseco Slovakia si za „svoju“ burzu vybrala Varšavu. Jednou z príčin bol aj nezáujem slovenských investorov. „V roku 2006 sme robili stretnutie s analytikmi. Z 50 pozvaných prišli traja,“ podčiarkla Jana Chrenková zo spoločnosti IPO Consulting, ktorá akcie na varšavskú burzu uvádzala. Asseco Slovakia, ktoré využilo aj skúsenosti svojej materskej spoločnosti Asseco Poland, nakoniec v prvotnej ponuke získalo 60 miliónov eur. Peniaze použili na nákup spoločností v Česku, Maďarsku či Rakúsku.
Rady na rozhýbanie Liekom na nehybný akciový trh by mohla byť obrovská prvotná emisia významnej spoločnosti. „Bez veľkých firiem aj s účasťou štátu to nepôjde,“ povedal šéf pražskej burzy Petr Koblic. Pripomenul, že pražskú burzu „ťahajú“ aj bývalé štátne podniky. Na Slovensku však možnosť privatizácie cez burzu nevyužila ani jedna vláda.
Podľa Chrenkovej by na náš trh mohli prísť domáce podniky, ktoré verejnosť pozná. „Existujú tu firmy, ktorých uvedenie na burzu by malo zmysel,“ myslí si Tomáš Martinec z J&T Bank. Kľúčové však je, aby sa našli záujemcovia o ich akcie. Podľa neho by sa na burze mohli uchytiť firmy ako TV JOJ Holding či J&T Real Estate.
Vstup Poštovej banky na akciový trh nevylúčil Michal Holík, ktorý má v banke na starosti divíziu treasury. Emisia akcií je podľa neho podmienená definitívnym ukončením krízy, kontinuitou dobrých výsledkov a získaním investičného ratingu.

***

Hodnota firiem na burze
(v mld. EUR)
Varšava 174,2
Viedeň 98,6
Praha 49,0
Budapešť 21,1
Ljubljana 8,5
Bratislava 3,6
Zdroj: FESE


Vytlačiť