Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Hospodárske noviny, str.17 / Pražská burza môže byť hviezdou regiónu

Americká banka radí investovať do českých akcií.

Bratislava – Kupujte české akcie, bude sa im tento rok dariť. Radí investorom americká banka Morgan Stanley. Pražská burza by podľa nich mala byť výkonnejšia ako poľská rivalka.
Dvakrát a viac Investičná banka Morgan Stanley zvýšila odporúčanie na české akcie na „kúpiť“ a naopak, majiteľom poľských akcií dali radu podržať si ich. „Zmeny odrážajú obrat vo výkonnosti,“ citoval portál www.businessweek. com analytika banky Jonathana Gernera.
Pražská burza tento rok zatiaľ poľskú predbehla. Jej index vzrástol o 6,7 percenta, pričom akcie vo Varšave stúpli o tri percentá.
Bezpečie a riziko „Český akciový trh sa považuje za najbezpečnejší v regióne strednej Európy,“ povedal pre ihned.cz analytik spoločnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal.
Podľa Vladimíra Gešperíka z firmy Capital Markets však české akcie čakajú aj riziká vo forme volieb. „Výhra sociálnych demokratov, ktorá je teraz najpravdepodobnejšia, nie je najlepšou správou pre investorov a akcionárov,“ myslí si.
Nákupný zoznam Gešperík predpokladá, že čiernym koňom pražskej burzy budú akcie spoločnosti Unipetrol. „Ak nastanú pozitívne zmeny v riadení, cena akcie by mohla stúpnuť z dnešných 150 na 250 korún.“
K najvýznamnejším udalostiam na pražskej burze tento rok bude patriť prvotná ponuka akcií banky ČSOB. „Pôjde skutočne o veľkú transakciu s predpokladaným objemom dve miliardy dolárov, ktorá bude pravdepodobne medzi prvými desiatimi prvotnými ponukami vo svete za tento rok,“ dodal.
Analytici Erste Group radia nakúpiť akcie poisťovne VIG či rafinérie OMV. Na varšavskej burze sa obchoduje aj s akciami slovenskej firmy Asseco Slovakia. „Hodnotu akcií spoločnosti Asseco Slovakia ovplyvňuje napríklad sentiment, ktorým investori reagujú na trhové zmeny či celkové ekonomické prostredie. Ďalším dôležitým faktorom je vývoj akcií našej materskej spoločnosti - Asseco Poland,“ povedal Jozef Klein, šéf Asseco Central Europe. Práve Asseco Poland zaradili analytici Erste Group medzi favoritov varšavskej burzy.


Vytlačiť