Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Hospodárske noviny, str.7 / Súčasná kríza urýchľuje integráciu

Môj príbeh.

O skúsenostiach hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Asseco Slovakia Jozef Klein.

Od polovice roka 2008 sme „v dotyku“ s finančnou krízou. V roku 2006 sme úspešne zrealizovali prvú emisiu na Varšavskej burze cenných papierov a v priebehu niekoľkých hodín dní sa naše akcie vyšplhali neuveriteľne vysoko. Prečo? Obrovský hlad po dobrých investíciách, prílišný optimizmus investorov a analytikov v dobré emisie vyhnal naše akcie vysoko. Na dobré sa rýchlo zvyká a investori i majitelia sa tešili z rastu ceny akcií. Z finančných prostriedkov, ktoré sme získali z takto dobre zrealizovanej emisie, sme okamžite nakúpili nové dobré IT spoločnosti. Po každej akvizícii sa hodnota akcií opäť zvyšovala. A finančný trh nás tlačil a hnal do čoraz lepších a vyšších finančných obratov a ziskov. Tlak bol neuveriteľný, ale nám sa ho darilo zvládať vďaka uspokojivým vlastným výkonom a precízne realizovaným akvizíciám. A pritom hodnota akcií nemá na taký typ firmy, ako sme my (IT firma) žiaden vplyv. S odstupom času som pochopil, že takýto enormný tlak finančných analytikov a investorov je všade na svete, na všetkých burzách a na všetky kótované firmy. No nedokážu ho uniesť všetky spoločnosti. Manažéri niektorých „eticky slabších“ firiem prezentovali dobré výsledky len technickými účtovnými operáciami, a nie skutočnými výkonmi svojich spoločností. Aj takéto bublinky spôsobili postupné pády burzových indexov, znižovanie cien akcií firiem a viedli takmer ku kolapsu finančných trhov.

Nám sa ešte v máji 2008, v závere finančnej prosperity a tesne pred hlbokým prepadom burzového sveta, podarilo opäť zrealizovať ďalšiu emisiu na varšavskej burze. Boli sme jedni z posledných, ktorí to dokázali a získali ďalšie finančné zdroje na nové akvizície.

V predchádzajúcich rokoch sme nakupovali nové firmy, racionalizovali a reštrukturalizovali ich. Organicky sme rástli, každá z firiem individuálne s vlastnými produktmi a službami, hoci skupina má už viac ako 20 členov. Súčasná kríza urýchľuje naše integračné plány. Spájaním firiem, ktoré sú súčasťou našej skupiny, by sme radi získali väčší podiel na trhu, zvýšili konkurencieschopnosť, integrovali produkty a, samozrejme, aj zefektívnili obchodné a vývojové kapacity. Týmto spôsobom máme v úmysle prejsť od doterajšej kvantity ku kvalite. Veríme, že aj tieto kroky nám pomôžu lepšie čeliť negatívnym vplyvom súčasnej krízy.


Vytlačiť