Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Infoware, str. 5 / Osobnosti IT komunity

Jozef Klein absolvoval Matematicko-fyzikálnu fakultu UK v Bratislave, odbor teoretická kybernetika a matematická informatika. Pre spoločnosť Asseco CE pracuje od roku 1996. Od roku 2002 je predsedom predstavenstva Asseco Central Europe, a. s., na Slovensku, od decembra 2009 aj predsedom predstavenstva Asseco Central Europe, a. s., v ČR. V obidvoch spoločnostiach zároveň vykonáva funkciu CEO. Jozef Klein pôsobí aj ako predseda dozornej rady v spoločnostiach Slovanet, Asseco Solutions (SR), Asseco Solutions (ČR) a súčasne aj v dvoch maďarských spoločnostiach GlobeNet a Statlogics. Od októbra 2009 zastáva aj významnú funkciu CEO na celoeurópskej skupinovej úrovni Asseco Group. Získal ocenenie IT osobnosť roka 2010, udeľované neformálnym združením v rámci ICT komunity.

IW: Ako ste sa dostali k IT?

Jozef Klein: Po skončení gymnázia som hľadal nejaký rozumný ďalší odborný rast na vysokej škole, ale IT v tom čase absolútne neboli v mojom hľadáčiku. Vtedy som túto oblasť ešte vôbec neregistroval. Bol som skôr orientovaný na humanitné smery, uvažoval som nad herectvom alebo medicínou. Keďže to bolo ešte pred revolúciu, byť lekárom bolo lukratívne zamestnanie a bez protekcie by som sa v ňom nevedel uplatniť. Pri herectve som si zasa uvedomoval, že hoci ma baví, nemám dostatočné predpoklady na to, aby ma prijali na takúto školu. Začínalo sa však hovoriť o počítačoch, a tak som s požehnaním otca nakoniec poslal prihlášku na Matematicko-fyzikálnu fakultu UK v Bratislave, kde som vyštudoval odbor teoretická kybernetika a matematická informatika. Aj keď som mal červený diplom, patril som medzi slabších programátorov. :-)

IT ma začalo baviť, až keď som po škole nastúpil do Bázového laboratória umelej inteligencie na Ústave technickej kybernetiky SAV. Môj vedúci Jozef Mikloško ma takpovediac "hodil do vody", a keď do ústavu prišli prvé samočinné počítače, dohodol reláciu v televízii, v rámci ktorej som ich mal predstaviť. Keď som sa stretol s redaktorom pred vysielaním, navrhol mi, aby som pripravil program na zlosovanie tých, ktorí budú telefonovať. To ma vyburcovalo a za podpory odborných konzultantov sa začala moja éra programovania. Relácia mala úspech a ja som sa stal šialeným fanatikom programovania.

IW: Čím sú pre vás IT zaujímavé?

Jozef Klein: Hneď od začiatku ma fascinovalo, ako možno postupy, ktoré sú v živote bežné a ktoré sme museli predtým robiť perom alebo kalkulačkou, algoritmicky zhmotniť do programu, ktorý potom beží na počítači. Bol som vždy nadšený, keď za mnou zostávali programy, ktoré zjednodušovali prácu ľuďom, zautomatizovali ju a zrýchľovali. V prvotnom období mojej profesijnej kariéry som patril medzi lídrov v IT.

Po revolúcii som bol asi piatym človekom, ktorý mal v Petržalke povolenie z národného výboru podnikať v oblasti vývoja softvéru. Toto bolo ešte predchodcom dnešnej živnosti. Bolo to pre mňa vtedy mimoriadne atraktívne. Patril som medzi pionierov v tejto oblasti, cítil som sa ako guru, ktorý príde, všetko vysvetlí a zjednoduší prácu. :-) A zákazníci boli za to veľmi vďační.

Dnes už to také nie je. Dnešní ľudia sú IT gramotní. Dnes sa však robia zložité projekty na úrovni veľkých procesov v privátnej oblasti alebo v oblasti elektronizácie štátnej či verejnej správy, čo je takisto veľmi zaujímavé.
 
IW: V akej inej oblasti mimo IT by ste chceli pracovať?
 
Jozef Klein: Viac-menej si neviem predstaviť, že by som pôsobil v akejkoľvek inej oblasti ako IT. Skôr by som vedel presedlať z operatívneho vývoja, programovania, realizácie projektov na riadenie akvizícií a M&A (Merging & Acquisition), čomu sa teraz venujem sekundárne.

IW: Ktoré oblasti IT sú pre budúcnosť podľa vás najperspektívnejšie?

Jozef Klein: Nachádzame sa v ére zmenšených zariadení inteligentného typu, či už sú to smartfóny, tablety, alebo iné podobné riešenia. Osobne si myslím, že to, čo zastihlo nás, strednú generáciu, nepripravených, sú sociálne siete. Je to veľmi ťažké predvídať, ale možno technológie, ktoré budú postavené na inteligentných zjednodušených zariadeniach a ktoré budú súčasne dostupné pre kohokoľvek, môžu predstavovať perspektívu. Nie som si však istý, kam to bude siahať, pretože už dnes je každé z týchto zariadení vystopovateľné a sledovateľné. Nechajme radšej odpoveď na túto otázku budúcim povolaným odborníkom a špecialistom.

IW: Aké máte záujmy, koníčky?

Jozef Klein: Práca mi nedovoľuje mať časovo náročné záujmy a koníčky. Venujem sa hlavne športu, ktorý mi pomáha, aby telo a duša boli vybalansované. V poslednom čase sa venujem hlavne kardiošportom a z nich predovšetkým korčuľovaniu na kolieskových korčuliach a behu v lete a korčuľovaniu na zimných korčuliach a lyžovaniu v zime. Rád si však zahrám aj squash a trochu posilňujem. Cez dovolenku a počas Vianoc rád čítam, výlučne však knihy z oblasti psychológie a parapsychológie.

IW: Váš odkaz IT komunite?

Jozef Klein: V poslednom období je oblasť IT vnímaná ako oblasť, kde sú najväčšie indície o istej miere netransparentnosti. Bolo do toho nechtiac vtiahnutých veľa manažérov IT firiem na Slovensku. Ale na druhej strane, keďže IT projektov je na Slovensku málo, niektoré IT spoločnosti sa neštítia urobiť všetko preto, aby tie projekty získali. Preto by som chcel slovenskej IT komunite odkázať: "Budujme spoločné odborné kompetencie a poďme súťažiť férovým spôsobom. Nepoužívajme praktiky, ktoré nepatria do dnešnej doby a ani na Slovensko."

IW: Ďakujeme za rozhovor.

Súbory k stiahnutiu


Vytlačiť