Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Penta sa posilňuje v zdravotníctve

Skupina Penta kúpila spoločne s globálnym IT hráčom Asseco softvérovú firmu Prosoft z Košíc.

Finančná skupina Penta už dlhší čas zameriava svoju pozornosť v zdravotníctve na segmenty mimo akútnej lekárskej starostlivosti.

Najnovšie posilňuje pozíciu na poli informačných služieb, v ktorom pôsobí už vyše 10 rokov cez svoju dcéru Mediworx software solutions.

Finančníci z Penty spoločne s jedným z najsilnejších softvérových domov v strednej a vo východnej Európe Asseco vstupujú do tvorcu zdravotníckych informačných systémov z Košíc.

„Firma Prosoft úzko spolupracuje s našou investičnou skupinou, predovšetkým so sieťou nemocníc Svet zdravia. Firmy Prosoft a Mediworx tak vnímame službami a kompetenciami ako komplementárne a ich prepojenie nám preto dáva zmysel,“ vysvetľuje pre HN dôvody akvizície šéf komunikácie Penta Investments Martin Danko.

Hodnota transakcie neznáma

Asseco Central Europe i Mediworx držia v košickej IT firme Prosoft rovnaký 50-percentný podiel, pričom manažérsku kontrolu má v rukách Asseco. „Prosoft a Mediworx sú IT firmy, pričom táto oblasť nepatrí medzi strategické piliere podnikania Penty. Z toho dôvodu chceme mať v tomto segmente i silného strategického partnera, ktorým je Asseco. Preto sme sa akvizíciu rozhodli realizovať spoločne,“ dodáva Danko s tým, že hodnotu transakcie skupina nekomentuje.

Košickú softvérovú firmu so špecializáciou na zdravotníctvo a poisťovníctvo založili v roku 1993 východniari Ján Gecelovský a Pavol Jesenský. Svoje podiely v Prosofte predali začiatkom tohto roka. Portfólio produktov ich dnes už bývalej firmy je zamerané na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Softvér z Košíc pritom pokrýva informačné potreby zdravotníckych zariadení rôzneho druhu a veľkosti – od nemocníc, polikliník, liečebných ústavov cez laboratóriá až po ambulancie.

Transakciu posúdi antimonopolný úrad

Najznámejším produktom je medicínsky informačný systém Promis, ktorý pripomína stavebnicu Lego. Jeho výhodou je, že sa môže implementovať ako celok, ale aj po samostatných častiach – napríklad modulom pre ambulancie. K odberateľom Prosoftu patria desiatky štátnych a neštátnych zdravotníckych zariadení.

Medzi nimi sú i spoločnosti z portfólia česko-slovenskej finančnej skupiny Penta – nemocnice Svet zdravia, polikliniky zo siete ProCare, ale aj pre Pentu v zdravotníctve konkurenčné zoskupenie Agel patriace rodine oceliarskeho magnáta Tomáša Chreneka. „Našou ambíciou je zdokonaľovať procesy v zdravotníctve a uľahčovať lekárom ich prácu s informačnými technológiami. Produkty spoločnosti sa vyznačujú kvalitou a spoľahlivosťou. Spoločné partnerstvo vytvára ďalší predpoklad pre napĺňanie našich ambícií,“ komentoval vstup do košickej IT firmy Marek Grác, podpredseda predstavenstva spoločnosti Asseco Central Europe.

Základy globálnej softvérovej skupiny Asseco sa položili v roku 2004, keď Slováci spojili sily s poľským hráčom Comp Rzeszów. V októbri 2006 podnik pod názvom Asseco Slovakia vstúpil na Varšavskú burzu, čím sa stal prvou slovenskou firmou kótovanou na zahraničnej burze. Transakciu kúpy podielov Asseco a Penty v Prosoft aktuálne preveruje Protimonopolný úrad.

Penta má totiž v zdravotníctve široký záber a cez svoju dcéru Mediworx software solutions pohltila priameho konkurenta z Košíc. Mediworx sa zameriava na softvérové a hardvérové riešenia a konzultácie so špecializáciou na zdravotníctvo a poisťovníctvo. Na slovenskom trhu účinkuje od roku 2006. Medzi jej klientov sa radí nemocničná sieť Svet zdravia, polikliniky ProCare, reťazec lekární Dr.Max, zdravotná poisťovňa Dôvera či záchranka Falck.

hnonline.sk, 21. 12. 2018, Marek Nemec

https://hnonline.sk/hnbiznis/1862865-penta-sa-posilnuje-v-zdravotnictve

 


Vytlačiť