Vybrať región
sk
Vytlačiť

Projekt elektronizácie PN na Slovensku získal cenu ITAPA 2022

Bratislava, december 2022: Spoločnosť Asseco Central Europe, líder konzorcia dodávateľov pre eZdravie, zaznamenala významný úspech v podobe ceny ITAPA 2022 v kategórií Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti, ktorá sa už viac ako 20 rokov udeľuje spoločnostiam prinášajúcim ambiciózne projekty v oblasti digitalizácie Slovenska. Víťazný projekt, ktorým sa stala elektronická PN, tak obhájil svoju dôležitosť a kvalitu spracovania v oblasti zdravotníctva a elektronizácie služieb štátu.

Pojekt ePN začal písať svoj príbeh už začiatkom roka 2020, kedy odštartovala tvorba zadania zo strany Národného centra zdravotníckych informácií. Cieľom bolo zjednodušiť a odbúrať nielen časovú náročnosť súvisiacu s evidenciou práceneschopnosti, ale aj tú formálnu prostredníctvom digitalizácie dovtedy bežne zaužívaných procesov.

Celý proces implementácie projektu, pozostávajúci z niekoľkých fáz, Asseco v spolupráci s partnerom Ness úspešne dokončilo a ePN bola nasadená do produkčnej prevádzky. Dostupné štatistiky hovoria jasne: viac ako 123 785 vystavených ePNiek od júna 2022 a takmer 1 360 zapojených oprávnených lekárov sú dôkazom dôležitosti zavádzania digitálnych riešení dostupných jednoducho a na pár klikov.

Nahradenie papierovej dokumentácie za elektronickú lekárom nielen výrazne eliminuje administratívnu a časovú náročnosť evidencie údajov o začatí a ukončení PN, ale zároveň urýchľuje celý proces komunikácie s informačným systémom Sociálnej poisťovne. Všetky potrebné informácie o pacientovi sú automaticky odosielané aj k zamestnávateľovi výsledkom čoho je šetrenie času a energie všetkých zainteresovaných skupín. Pacient tak už nemusí opúštať pohodlie svojho domova, nakoľko celá komunikácia prebehne automaticky, digitálne a bez potreby jeho ďalšej interakcie.

„Elektronizácia dokumentov súvisiacich s práceneschopnosťou predstavuje ďalší zásadný krok digitalizácie služieb Slovenského zdravotníctva, ktorá významne uľahčuje prácu lekárov a zároveň prináša komfort pre zamestnávateľov a zamestnancov,“ uviedol Erik Lukáč, riaditeľ divízie Central Health Systems spoločnosti Asseco Central Europe.


Vytlačiť