Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

hnonline.sk, Technológie / IT-čkári zo Slovenska expandujú. V Afrike

IT gigant, ktorý vyrástol z bratislavskej firmy na globálneho hráča, mieri do Afriky. Skupina Asseco  sa najnovšie dohodla s etiópskou vládnou agentúrou. Za takmer desať miliónov dolárov pre ňu vybuduje trh s energiou. “Afrika je pre nás dôležitý trh, na ktorom chceme rásť,“ vysvetľuje generálny riaditeľ skupiny Asseco Jozef Klein. Firma sa tu chce viac etablovať a snaží sa aj o akvizíciu etiópskej spoločnosti.

S potenciálom regiónu pre informačné technológie súhlasia aj odborníci. “Afrika je atraktívny a obrovský trh. Príležitostí je dosť,“ vysvetľuje riaditeľ IT Asociácie Slovenska Gustáv Budinský. Možnosti kontinentu vidí aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá pripravuje aktivity na to, aby tam pritiahla viac slovenského kapitálu.

Asseco by malo etiópsky projekt ukončiť do konca budúceho roka. Od novej zákazky si sľubuje príležitosť zohrať významnú úlohu vo vývoji informačných technológií nielen v Etiópii, ale aj v Afrike. Zaujíma sa totiž o krajiny ako Angola či Nigéria. Tieto trhy spoločnosť vidí ako rýchlo rastúce s množstvom obchodných príležitostí, ktoré by chcela rozvíjať priamym vyhľadávaním klientov, ale aj cez akvizície. “Momentálne sme vo fáze pokročilých rokovaní s jednou etiópskou IT spoločnosťou, ktorú by sme chceli kúpiť,“ pokračuje o plánoch Jozef Klein. Zatiaľ však bližšie informácie o vyhliadnutej miestnej firme Asseco nechce špecifikovať.

Je čo robiť

S potenciálom regiónu pre informačné technológie súhlasia aj odborníci. “IT sektor je tam veľmi málo rozvinutý. Napríklad Nigéria je krajina so 150 miliónmi obyvateľov a každá firma, ktorá chce mať v Afrike úspech, sa tam posúva. Príkladom sú aj platobné spoločnosti Mastercard i Visa,“ hodnotí analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Ako však dodáva, tieto investície zväčša nemajú rýchlu návratnosť.

IT skupina Asseco, ktorá vznikla v roku 2004 spojením bratislavskej firmy Asset Soft a poľskej Comp Rzeszów, v súčasnosti pôsobí nielen v Európe, ale aj Amerike i Ázii. Okrem čierneho kontinentu si chce vybudovať silné postavenie aj v Rusku a Spoločenstve nezávislých štátov.

Slováci na skusoch

Etiópia je zatiaľ pre slovenské spoločnosti skôr neznámou. Výnimku však tvorí napríklad firma Fleming Europe, ktorá organizuje konferencie pre biznismenov a svoje zastúpenie má aj v kenskom Nairobi. Žilinský výrobca kameniva Pevas Sk pôsobí v Etiópii a podnikanie v Afrike sa mu zdá dokonca jednoduchšie ako u nás. Firmu si tu môže podnikateľ založiť za jeden deň. Výhodnejšie sú aj mzdové podmienky. “Robotníci v Etiópii zarábajú asi 30 eur na mesiac, manažéri asi 150,“ opísal svoje skúsenosti pred časom pre HN predseda Predstavenstva Pevas SK Peter Vavrík.

Možností v Afrike je dosť

Skúsenosti s podnikaním v Etiópii má aj púchovský Matador. Ten v roku 2004 odkúpil väčšinový podiel vo výrobnej fabrike pneumatík. Po pár rokoch svoj podiel však predal. Africké krajiny sa o prilákanie zahraničných investorov aktívne usilujú. Podnikateľské fórum absolvovali zástupcovia z Etiópie aj na Slovensku. “Najväčší potenciál pre našich podnikateľov je v odvetviach ako poľnohospodárstvo a spracovanie jeho produktov, budovanie infraštruktúry vrátane železničnej siete či stavebníctvo,“ vysvetľuje projektový manažér Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Vladimír Duranka. Ako pokračuje, významné príležitosti sa podnikateľom naskytujú aj v oblasti energetiky, keďže práve Etiópia sa chce stať energetickým uzlom regiónu. “Viem si predstaviť, že na jeseň usporiadame v krajine podnikateľskú misiu pre päť šesť firiem,“ dodáva Vladimír Duranka s tým, že do pozornosti sa dostávajú aj krajiny ako Juhoafrická republika, Mozambik či Namíbia.


Vytlačiť