Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

Infoware, str.44 / Efektívna integrácia podnikových aplikácií

Integračná platforma sa stáva významnou súčasťou moderných informačných systémov. Jej hlavný význam spočíva v tom, že zabezpečuje sofistikovanú komunikáciu medzi jednotlivými subsystémami, čo umožňuje, aby sa biznis logika zapuzdrená v týchto subsystémoch mohla „oslobodiť“ od nutnosti zaoberať sa výmenou údajov s okolím. 

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne realizovať integračnú platformu. Ako príklady možno uviesť:

  1. integrácia s využitím webových služieb,
  2. integrácia s využitím messagingového middlewaru (Message Oriented Middleware),
  3. integrácia s využitím aplikačného serveru,
  4. integrácia s využitím ESB zbernice.

Každé z uvedených riešení má svoje výhody aj nevýhody. Z pohľadu potenciálneho rozvoja komunikačnej infraštruktúry ako i s ohľadom na pomer cena/úžitková hodnota sa ako optimálny spôsob javí integrácia s využitím ESB (Enterprise Service Bus). Použitie tejto podnikovej zbernice služieb umožňuje realizovať komunikačnú infraštruktúru s nasledovnými základnými vlastnosťami:

  • podpora širokého spektra komunikačných protokolov,
  • schopnosť konektivity na rôznorodé súčasti IT infraštruktúry (aplikácie, databázy, komponenty...),
  • podpora synchrónnych aj asynchrónnych operácií,
  • transformácia obsahu resp. konverzia protokolu prijatej správy,
  • inteligentné smerovanie správy k správnemu adresátovi na základe obsahu správy,
  • integrovaná bezpečnosť pri spracovaní správ,
  • monitoring a logovanie spracovávaných správ,
  • jednoduchá orchestrácia (tzv. lightweight orchestration),
  • škálovateľnosť a flexibilita pri integrácii nových interných alebo externých systémov.

Okrem uvedených základných vlastností moderné ESB-riešenia poskytujú aj širokú paletu doplnkových funkcionalít, ktoré sa za určitých okolností môžu ukázať ako významné. Ide napr. o podporu implementácie biznis procesov v organizácii a ich monitorovanie, sledovanie dohodnutej kvality dodávky služieb, podpora životného cyklu služieb, spracovanie itinerárov a pod. 
Sila integračnej platformy vyniká v spojení so subsystémami, ktoré umožňujú začlenenie ľudsky modifikovateľných aktivít do biznis procesov. Príkladom na takýto subsystém môže byť workflow, v rámci ktorého je možné definovať a vykonávať požadované biznis procesy. Úlohou integračnej platformy je potom prepojenie workflow-systému s inými súčasťami systému (napr. na služby, komponenty, dátové zdroje). Použitie workflow systémov významným spôsobom zvyšuje flexibilitu integračnej platformy pri podpore meniacich sa biznis procesov v podniku.

Prínosy podnikovej integrácie aplikácií
Hlavné prínosy podnikovej integrácie aplikácie možno zhrnúť do nasledovných bodov:

  • zníženie nákladov na prevádzku a rozvoj existujúcich aplikácií po ich prepojení cez integračnú platformu,
  • zvýšenie kvality a rýchlosti  v komunikácii medzi internými systémami,
  • efektívnejšie riadenie informačných systémov v dôsledku centralizácie informačných zdrojov a jednotnej správy procesov,
  • zníženie personálnych nákladov v dôsledku automatizácie procesov,
  • rýchlejšia integrácia nových aplikácií,
  • nové možnosti efektívnej komunikácie na internej aj externej úrovni (B2B, B2C) (rýchlejšia reakcia na nové biznis požiadavky),
  • zjednotenie zabezpečenia, monitorovania, vyhodnocovania a ovplyvňovania realizovaných procesov.

Osvedčený postup na integráciu
Jednou z charakteristických vlastností podnikovej integrácie aplikácií je skutočnosť, že integrácia aplikácií sa nedá jednoducho kúpiť ako hotové riešenie. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že integrované aplikácie predstavujú obvykle proprietárne riešenia, ktorých integrácia si vyžaduje nielen použitie špeciálnych adaptérov, ale obvykle aj úpravu kódu dotknutých aplikácií s cieľom „uvoľniť“ požadovanú biznis logiku, ktorá bola nedostupná pre externé systémy.
Napriek tejto skutočnosti je možné zhrnúť niekoľkoročné skúsenosti získané pri integrácii podnikových aplikácií do nasledovných odporúčaní, ktoré sú dobrým predpokladom pre úspešnú integráciu:

  • analýza podnikových procesov s cieľom pomenovať tie procesy (aplikácie), kde sa má realizovať integrácia,
  • realizácia overovacieho projektu s cieľom overenia si prínosov plánovanej integrácie,
  • návrh vhodnej architektúry riešenia,
  • výber optimálneho produktu pre integračnú platformu,
  • naplánovanie implementačného projektu, výber vhodného realizátora projektu a integrátora,
  • vytvorenie a optimalizácia novej komunikačnej štruktúry s využitím integračnej platformy.

Samotný proces integrácie aplikácií v podniku nemusí byť realizovaný naraz, je možné ho vykonávať v určitých časových úsekoch, v rámci ktorých sa budú integrovať rozličné skupiny aplikácii a subsystémov. Pri integrácii podnikových aplikácií je dôležité uvedomiť si, že okrem integrácie systémov na úrovni strojov (čo je základná funkčnosť integračnej platformy) je rovnako kľúčovou aj integrácia ľudských aktivít s procesmi. Toto prepojenie ľudí zabezpečujú workflow systémy, ktoré umožňujú integrovať ľudské aktivity (interné alebo externé) s procesmi založenými na ponuke a využití služieb. Informácie o dostupných službách a ich vlastnostiach v čase návrhu workflow poskytuje katalóg služieb, ktorý je vhodné doplniť do integračnej platformy. Takáto kombinácia workflow systémov spolu s katalógom služieb významne skracuje implementačné doby pri zmene legislatívy alebo zmene interných podnikových procesov.

Príklad schémy výslednej architektúry podnikovej integrácie je uvedený na obr. 1, kde je  integračná platforma reprezentovaná ESB-zbernicou, ktorá zabezpečuje vzájomné prepojenie interných subsystémov (použitých v podporných procesoch) ako aj napojenie na informačné systémy dodávateľov a zákazníkov. Portálová vrstva integruje interné procesy organizácie v biznis oblasti a pomocou workflow systému umožňuje prepojenie ľudských aktivít so strojovým procesmi, ktoré sú zasa charakteristické pre integračnú platformu.

 

 

Obr. 1: Príklad schémy architektúry podnikovej integrácie

Na záver treba zopakovať známu skutočnosť, že integrácia podnikových procesov je dlhodobý proces, čo súvisí s potrebou zabezpečovať požiadavky vyvolané nielen zmenami vo vnútropodnikových procesoch (nové požiadavky na zabezpečenie biznis aktivít podniku, reorganizácia organizačnej infraštruktúry), ale aj vývojom legislatívy a zmenou správania sa partnerov a zákazníkov. 
V tomto článku popísaná „stavebnica“ (integračná platforma a workflow) však umožňuje realizovať komplexné projekty po častiach a vytvára tak potrebný časový priestor pre akceptovanie nového prístupu k informačným systémom pre všetkých používateľov v organizácii. Uvedený prístup dáva možnosti aj vedeniu organizácie určiť priority pri realizácii integrácie tak, aby nebol ohrozený chod kľúčových procesov.

Štefan Gergely
Projektový manažér divízie EAI 
Asseco Central Europe


Vytlačiť