Vybrať región
sk
  • SK
  • CZ
  • EN
Vytlačiť

IT gigant investuje na Slovensku milióny eur do medicíny na diaľku

Do výskumu a vývoja dá softvérová spoločnosť prostredníctvom vlastných prostriedkov a eurofondov takmer sedem miliónov eur.

Časenky, výmenné lístky či zdĺhavá turistika od dverí k dverám po poliklinikách a nemocniciach. To bol obraz nášho zdravotníctva pred štartom pandémie.

Problémy sa však ešte viac prehĺbili, keď sa väčšina pacientov ku svojim lekárom takmer zo dňa na deň nemohla pre opatrenia vôbec dostať, prípadne na to museli vyvinúť omnoho väčšie nasadenie.

Predstavte si však, že ako pacient s ťažkým ochorením či po operácii môžete čoskoro byť vyšetrení z pohodlia domova, a to bez prítomnosti lekára vo vašom dome. Teda aspoň tej fyzickej.

Odpoveď totiž prináša pojem telemedicína, do ktorej plánuje naliať na Slovensku pôsobiaci IT gigant Asseco sedem miliónov eur.

„Systém bude založený na báze umelej inteligencie a neurónových sietí, schopných vo veľkej miere vyhodnocovať dáta s vysokou presnosťou a zároveň sa automatizovane učiť novým možnostiam pre zabezpečenie pomocných podkladov pre rozhodovanie lekárov vo veci zdravotného stavu pacienta a jeho možností monitorovania a liečby i na diaľku,“ potvrdil pre HN Tomáš Rohožka, riaditeľ obchodnej jednotky pre zdravotnú starostlivosť Asseco Central Europe.

Výskumu a vývoju pomôžu eurofondy

Pre štart výskumu a vývoja sa Asseco rozhodlo v lete minulého roka spolu s inžinierskymi kapacitami zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Univerzity Komenského, súčasťou sú aj medicínski špecialisti z lekárskych fakúlt v Martine a Bratislave. Samotná spoločnosť naleje do vývoja takmer milión eur, zvyšok, takmer šesť miliónov, dofinancujú eurofondy.

Podľa Rohožku má telemedicína množstvo výhod. Eliminuje totiž potrebu kontaktu lekár-pacient, čím obmedzí šírenie chorôb, taktiež umožní častejšie merania a šetrenie kapacity zdravotníckeho personálu a technológia bude využiteľná v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, aj v domácnostiach u bežných ľudí.

Dôležitá je tiež prevencia, čo je v medicíne najlacnejším, najmenej náročným a najefektívnejším riešením zdravotníckych komplikácii.

Samotný projekt odštartoval vo februári tohto roka a potrvá do júna 2023. „Výsledkom projektu bude pilotné riešenie a nasadenie systému funkčného prototypu flexibilného a robustného systému telemedicíny v nemocniciach Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, v Univerzitnej nemocnici v Martine i Univerzitnej nemocnici v Bratislave a u ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje Rohožka.

Pre Asseco dôležitý segment

Podľa analytikov je pre Asseco zdravotnícky segment dôležitý a má zmysel do neho investovať, o čom hovorí aj fakt, že sa na tržbách 2,7 miliardy eur podieľa zdravotníctvo až 4,3 percentami.

„V USA a západnej Európe patrí zdravotníctvo medzi dlhodobo najrýchlejšie rastúce sektory. Tento trend budeme v najbližších rokoch sledovať i na Slovensku,“ konštatuje analytik Finlord Boris Tomčiak s tým, že práve digitalizácia je jedným z najzásadnejších prvkov, ktorý bude investíciami v sektore hýbať.

Samotné Asseco dlhodobo investuje do oblasti zdravotníctva na Slovensku, v okolitých krajinách či Izraeli. V Poľsku svojimi systémami napríklad spoločnosť pokrýva polovicu nemocníc. V Maďarsku zas disponuje ich riešením takmer polovica poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a IT hráč sa venuje aj systémom pre laboratóriá a ďalšie špecializované produkty.

U nás na Slovensku zas dodáva systémy všetkým trom zdravotným poisťovniam či 51 nemocniciam riešenia DRG, ktoré vyžaduje legislatíva. Ide o klasifikačný systém, ktorý umožňuje zaradiť hospitalizačné prípady podľa diagnóz, diagnostických a liečebných výkonov do skupín s podobným klinickým priebehom a s podobnými ekonomickými nákladmi.

„Riešenie DRG Grouper od spoločnosti Asseco Central Europe klasifikuje hospitalizačné prípady do takmer 1200 nákladovo a medicínsky podobných skupín,“ uviedla Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pričom dobré skúsenosti s dodávateľom pre HN potvrdila aj Fakultná nemocnica v Trnave, či zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

11.04.2021, Róbert Turza, finweb.hnonline.sk

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2330042-it-gigant-investuje-na-slovensku-miliony-eur-do-mediciny-na-dialku

 


Vytlačiť