Trend, str.38 / Asseco počas krízy poupratuje
Manažéri firmy čakajú na výpredajové ceny za konkurentov
Je len málo vecí, ktoré v ostatných mesiacoch trápia manažérov viac ako kríza. Pokles dopytu, sťažený prístup k úverovým zdrojom a mimoriadna neistota z budúcnosti ohrozujú život niektorých firiem. Asseco Slovakia ovplyvnila kríza inak. IT spoločnosť musela odložiť akvizíciu maďarskej firmy, aj keď bola už finálna zmluva o prevzatí na stole. Prudký prepad forintu totiž spôsobil, že tržby akvizičného cieľa by boli v prepočte na euro nižšie. A návratnosť kúpnej ceny stanovenej v eurách dlhšia.
AKVIZIČNÁ VLNA
O akú maďarskú firmu išlo, nechce Asseco konkretizovať. Stále totiž prebiehajú rokovania, ktoré by mohli priniesť novú dohodu o kúpnej cene. Potenciálny akvizičný cieľ je zaujímavý nielen tým, že pôsobí v krajine, kde Asseco zatiaľ chýba. Vyvíja a predáva softvér pre internetových providerov, aký Asseco ešte nemá. „Majú pekný produkt, myslím, že by sa mohol uplatniť vo všetkých krajinách, kde pôsobíme,“ konštatuje generálny riaditeľ Asseca Slovakia Jozef Klein.
Práve akvizície boli v ostatných rokoch hlavným motorom rastu skupiny Asseco, ktorá vznikla spojením firiem zo Slovenska a Poľska. V uplynulých rokoch pohltila skupina napríklad slovenského výrobcu podnikového softvéru Datalock a získala majoritu v internetovom providerovi Slovanet a certifikačnej autorite Disig. Nákupná horúčka sa netýkala len Slovenska. Skupina v súčasnosti pôsobí v deviatich európskych krajinách, kde zamestnáva osem a pol tisíca ľudí.
KONSOLIDÁCIA
Vzhľadom na nákupy z predošlých rokov je prirodzené, že tento rok sa v Assecu ponesie v znamení konsolidácie. A to hneď na dvoch frontoch. Spájať sa bude Asseco Slovakia so svojou dcérou Asseco Czech Republic. Obe firmy sa orientujú na dodávky kompletných IT riešení pre veľké firmy a verejnú správu. Formálne ostatnú samostatnými subjektmi, no budú riadené jedným tímom manažérov a budú používať spoločný brand Asseco Central Europe.
Rovnaký model chce Asseco použiť aj pri integrácii českej spoločnosti LCS International a slovenského Datalocku, ktoré vyvíjajú a implementujú podnikové informačné systémy (ERP). Zastrešujúcou značkou bude v tomto prípade Asseco Solutions. Doterajšie názvy sa stanú len obchodnou značkou používanou pre produkty. Spojením sa eliminuje doterajšia rivalita medzi firmami, ktoré si občas konkurovali napriek tomu, že patrili do jednej skupiny.
„Všetky naše súčasné produkty budeme naďalej podporovať a rozvíjať,“ prízvukuje generálny riaditeľ Datalocku Peter Lang. K zjednocovaniu produktového portfólia bude dochádzať podľa neho postupne, a to v horizonte piatich až šiestich rokov. Obe spoločnosti budú spolupracovať na nových generáciách produktov.
Tento ciel znie oveľa skromnejšie ako vyjadrenia J. Kleina spred dvoch rokov, keď sa zastrájal vyvinúť pre trhy strednej a východnej Európy jeden ERP produkt, ktorý by minimálne v segmente stredne veľkých firiem konkuroval globálnym výrobcom podnikových aplikácií ako SAP, Oracle či Microsoft. Dnes J. Klein pripúšťa, že bol príliš ambiciózny. Hoci Česi a Slováci budú v nasledujúcich rokoch pracovať na zbližovaní, napríklad Poliaci budú naďalej pokračovať vo vývoji a podpore vlastných produktov.
VYHLIADKY
Jednotné riadenie českých a slovenských firiem má zvýšiť konkurencieschopnosť a trhový podiel Asseca a, prirodzene, prispieť aj k lepším hospodárskym výsledkom. V tomto roku by mal obrat skupiny na území niekdajšieho Československa podľa plánov narásť o 5 až 15 percent.
Už vlani pritom slovenské a české firmy patriace pod krídla Asseca zaznamenali rekordný rast. Konsolidované tržby firiem združených pod Assecom Slovakia vzrástli na 148 miliónov eur. V korunovom vyjadrení je to o štyri pätiny viac ako v predošlom roku. Čistý zisk sa zvýšil dvojnásobne na 14 miliónov eur.
Aj keď sa tento rok bude v Assecu prevažne upratovať, akvizičné chúťky skupina úplne nestráca. Poľské Asseco rokuje o kúpe dvoch firiem vo Francúzsku a jednej v Írsku. Len minulý mesiac pritom podpísalo dohodu o kúpe 55 percent akcií španielskej spoločnosti Raxon Informática za 15,4 milióna eur. Slovenské Asseco by chcelo uloviť nové firmy vo vodách východnej Európy. Prvé rozhovory už prebiehajú na Ukrajine, no k transakcii môže podľa manažérov dôjsť najskôr v budúcom roku. A o rok či dva by skupina chcela kupovať aj v Rusku.
Podľa J. Kleina možno prinesie kríza lákavé príležitosti aj na Slovensku. „V súčasnosti nie je vhodný čas na akvizície,“ tvrdí. Dôvodom je podľa neho neochota doterajších vlastníkov predať firmy za nižšiu cenu. To sa však môže zmeniť v nasledujúcich mesiacoch, ak podniky začnú strácať zákazníkov, dodáva.